A particle with a charge of -2.05x10^-8C is moving with an instantaneous velocit
ID: 2297362 • Letter: A
Question
A particle with a charge of -2.05x10^-8C is moving with an instantaneous velocity of magnitude 40.5 km/s in the xy -plane at an angle of 50.0 degrees counterclockwise from the +x axis.
What is the magnitude of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00T in the -x direction?
What is the direction of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00T in the +z direction?
Please, enter your answer as a counterclockwise angle from the +y direction to the direction of the force.
What is the magnitude of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00T in the +z direction?
Explanation / Answer
V = Vxi + Vyj = 40.5*10^3*cos50 i + 40.5*10^3*cos50 j
a) B = -Bx i = -2i T
F = q* ( V x B ) = q* ((Vxi + Vy j ) x (Bx i)) = q*(Vy*Bx - k) = -q*Vy*Bx k
F = 2.05*10^8*40.5*10^3*cos50*2 = 10.67e+12 N
b) B = +Bz k = -2k T
F = q* ( V x B ) = q* ((Vxi + Vy j ) x (-Bz k)) = q*(-Vy*Bz i +Vx*Bzj ) = -q*( -62.05e+3 i + 52.07e+3 j
direction = tan^-1(62.05e+3/52.07e+3) = 50
c) B = Bz i = 2i T
F = q* ( V x B ) = q* ((Vxi + Vy j ) x (-Bz k)) = q*(-Vy*Bz i +Vx*Bzj ) = -q*( -62.05e+3 i + 52.07e+3 j) = -12.72e+12 i + 10.67e+12 j
F = sqrt(12.72e+12^2 + 10.67e+12^2) = 16.6e+12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.