A particle possessing 3.25 muC of charge and mass 3.55 g is fired at a speed of
ID: 1918011 • Letter: A
Question
A particle possessing 3.25 muC of charge and mass 3.55 g is fired at a speed of 459 cm/s through two charged plates of length 44.7 cm, as shown in the figure. If the electric field is constant at 2140 N/C between the two plates* and directed upwards, calculate the distance y in which the charge falls below its intended path. Number cm v = 459 cm/s Which field strength will allow the particle to pass between the plates along a straight path. * In actuality, the electric field will vary considerably near the edges of the plates. We will ignore this situation and consider the electric field constant everywhere between the plates.Explanation / Answer
a)Net downward acceleration=g-qE/m=7.841m/s2
time to cross plate=44.7/459=0.0974s
displacement=0.5at2=3.72cm
b)Balancing forces,
mg=qE
E=mg/q=10716N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.