A particle of mass m moves under an attractive central force F(r) = ? Kr, with a
ID: 1898420 • Letter: A
Question
A particle of mass m moves under an attractive central force F(r) = ? Kr, with angular momentum L. For circular motion, determine the energy and the radius of the circle.(A) Now calculate the frequency of small radial oscillations away from the circular orbit.
Data: m = 0.36 kg; K = 14.00 N/m; L = 23.20 kg m^2/s
F = -Kr so U(r) = -kr^2/2
dUeff/dr = -L^2/(mr^3)+kr (1st derivative of Ueff) (1)
dUeff^2/d^2r = 3L^2/mr^4+k (second derivative of Ueff) (2)
to be stable dUeff/dr = 0 so r^4 = L^2/(mk) (3)
plugging (3) into (2)
dUeff^2/d^2r = 4k
the formula for frequency is w(r) = sqrt(dUeff^2/d^2r/m) (I think)
w(r) = sqrt(4k/m) = 12.47 Hz but this is wrong! No idea where I went wrong.
Explanation / Answer
L^2/m*r^3=Kr L^2/m*K=r^4 r=3.2m now u proceed the same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.