A particle of mass 6.57 × kg, moving at 3.17 × m/s,strikes an identical particle
ID: 1679803 • Letter: A
Question
A particle of mass 6.57 × kg, moving at 3.17 × m/s,strikes an identical particle which is initially at rest. After theinteraction, the particles (which can't be distinguished) areobserved moving at angles 79.4° and 10.6°, both anglesbeing measured with respect to the original direction of motion.What are the final speeds of the particlesplease try to be as detailed as possible :D
Explanation / Answer
Given that m1 = m2 = m = 6.57 x kg u1 = 3.17 x m/s u2 = 0 1 = 79.4 degree 2 = 10.6 degree v1 = ? v2 = ? Applying Conservation of momentum along the x-axis wehave m1 * u1 = m1 * v1 cos1 + m2 *v2 cos2 ==> u1 = v1 * cos1 + v2 *cos2 ......1 Along the vertical direction we have v1 * sin1 =v2 * sin2 ........2 Solve eq 1 and 2 and substitute values , then you get thevalues of v1 and v2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.