A particle of charge 21 Mu C and mass 1.4 X 10^-15 kg moves at a speed of 2065 m
ID: 1264041 • Letter: A
Question
A particle of charge 21 Mu C and mass 1.4 X 10^-15 kg moves at a speed of 2065 m/s, and its velocity vector lies in the x?y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.90 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x?y plane. (a) Find the radius of this circle. m (b) Find the period of the motion. s (c) If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the i-z axis? clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
Note that
r = m v / [q B]
Thus,
r = 1.53*10^-7 m [ANSWER, PART A]
******************
The period of motion is
T = 2 pi R / v
Thus,
T = 4.65*10^-10 s [ANSWER]
*****************
CLOCKWISE, BY RIGHT HAND RULE. [ANSWER, PART C]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.