A particle of charge 21 µC and mass 1.6 10-15 kg moves at a speed of 2020 m/s, a
ID: 1444595 • Letter: A
Question
A particle of charge 21 µC and mass 1.6 10-15 kg moves at a speed of 2020 m/s, and its velocity vector lies in the x—y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.89 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x—y plane.
(a) Find the radius of this circle.
(b) Find the period of the motion.
(c) If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the +z axis? clockwise counterclockwise Correct: Your answer is correct.
Explanation / Answer
Ans :- here q = 21µc ; m= 1.6*10^-15 kg ;V = 2020m/s
B = 0.89 T
A ] radius of circle
Charged particle circulating in a magnetic field
qvB = mv^2 /r
r = mv/qB = (1.6*10^-15*2020) / (21*10^-6* 0.89) = 1.7*10^-7m
b) Distance = 2*pi*r; speed = 2020m/s
time period = distance/speed = 2*pi*1.7*10^(-7) /2020 = 5.3*10^(-10) sec
c) clock wise. right hand rule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.