A particle possessing 4.25 uC of charge and a mass of 6.55 g is fired at a speed
ID: 1572969 • Letter: A
Question
A particle possessing 4.25 uC of charge and a mass of 6.55 g is fired at a speed of 357 cm/s between two horizontal charged plates of length 54.8 cm, as shown in the figure. If the electric field is constant at 3020 N/C between the two plates" and directed upwards, calculate the end distance y by which the charge falls below a straight-line path. Assume a gravitational acceleration of g = 9.81 m/s2 Number K >l L=54.8 cm cm v = 357 cm/s What field strength will allow the particle to pass between the plates along a straight path? Number NICExplanation / Answer
v = 357 cm/s = 3.57 m/s
Force on the charged particle, F = q*E
m*a = q*E
a = q*E/m
= 4.25*10^-6*3020/(6.55*10^-3)
= 1.96 m/s^2
net acceleration, ay = g - a
= 9.8 - 1.96
= 7.84 m/s^2
time taken to travel, t = 54.8/357
= 0.1535 s
so, y = voy*t + (1/2)*ay*t^2
= 0 + (1/2)*7.84*0.1535^2
= 0.0923 m
= 9.23 cm <<<<<<<-------------------------Answer
use, Fe = Fg
q*E = m*g
E = m*g/q
= 6.55*10^-3*9.8/(4.25*10^-6)
= 15103 N/c <<<<<<<-------------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.