The figure below shows a circuit consisting of five resistors and one battery. T
ID: 2294491 • Letter: T
Question
The figure below shows a circuit consisting of five resistors and one battery. The battery has an emf of 13.0 V, and the value of R is 4.00 ohms.
(a) The equivalent resistance of the circuit is
**For this problem, I got 20 ohms, but the answer is 4.8 ohms. I don't understand this.
Steps I took to solve this:
1) Rc and Rd are in a series circuit so I added them.
2) Rb and Rcd are in a parallel circuit so I did 1 / [ (1/Rcd) + (1/Rb) ]
3) Ra, Re, and Rbcd are in a series circuit so I added them.
Thus I got 20 ohms, but why is this wrong?
Explanation / Answer
Rc and Rd are in series s0 Rc +Rd = 6R
(Rc +Rd) and Rb are in parrallel so . R' = (Rc +Rd) x Rb / (Rc +Rd+Rb) = 6R x 3R / 9R = 2R
now R'(2R) and Re in series
so 2R +R = 3R
and 3R and Ra are in parralel
so Rnet = 3R x 2R / 5R = 6R /5
so rnet = 4.8 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.