The figure below shows a 8 cm diameter loop in three different magnetic fields.
ID: 2031927 • Letter: T
Question
The figure below shows a 8 cm diameter loop in three different magnetic fields. The loop's resistance is 0.13 ?. For each case, determine the induced emf, the induced current, and the direction of the current (a) B increasing at 0.50 T/s (b) B decreasing at 0.50 T/s (c) B decreasing at 0.50 T/s art emf (V) current (mA)l direction Select- Select- Select- The loop in the figure below is being pushed into the 0.20 T magnetic field at 50 m/s. The resistance of the loop is 0.10 ?, and its width d = 5.8 cm, what are the direction and the magnitude of the current in the loop? A Direction- 50 m/s B=0.20 TExplanation / Answer
a) induced emf = A * dB/dt
A = pi * d2 / 4 = pi * 0.082 / 4 = 0.00503 m2
induced emf = 0.00503 * 0.5 = 0.0025 V
I = E / R = 0.0025 / 0.13 = 19 mA
direction is clockwise
b) induced emf = 0.00503 * 0.5 = 0.0025 V
I = E / R = 0.0025 / 0.13 = 19 mA
direction is clockwise
c) There is no induce emf
E = 0 V, I = 0 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.