The figure below shows a 4-stage cycle on a PV diagram for an engine that operat
ID: 1772175 • Letter: T
Question
The figure below shows a 4-stage cycle on a PV diagram for an engine that operates with 0.0564 mol of an ideal diatomic gas. The engine operates at a frequency of 30 Hz.
stage i: adiabatc compression
stage ii: isochoric increase in pressure
stage iii adiabatic expansion
stage iv isochoric reduction in pressure
When answering the following questions do not include the sign of the work/heat.
a) What is the amount of heat extracted from the hot reservoir during one cycle?
QH = (3.s.f)
b) What is the amount of heat added to the cold reservoir during one cycle?
QC = (3.s.f)
c) What is the amount of work done ON the gas during the adiabatic compression?
Won = (3.s.f)
d) What is the amount of work done BY the gas during the adiabatic expansion?
Wby = (3.s.f)
e) What is the thermal efficiency of the cycle?
= (3.s.f)
f) What is the power output of the engine?
P = (3.s.f)
P (kPa) 1241 K 1163 466 497 K 800 K iv 320 K 250 T 100 t V (x10 m 1.50 0.500Explanation / Answer
given 4 stages
stage 1 : adiabatic compression
Stage 2 : isochoric increase in pressure
Stage 3 : adiabatic expansion
Stage 4 : isochoric reduction in pressure
a. step 2 includes heat absorption from the hot reservoir
as it is isochoric process, work done by gas W = 0
hence change in internal energy E = heat extracted from the hot reservoir H
E = H
now, E = nCv*dT [ dT is change in temperature, Cv is molar heat capacity at constant volume and n is number of moles of the gas]
given, n = 0.0564 mol
ideal diatomic gas, gamma = 7/5
now, Cp/Cv = gamma
Cp - Cv = R
so, Cp = Cv*gamma
Cv(gamma - 1) = R
Cv = R/(gamma - 1) = 5R/2
now, for step 2
Tf - Ti = dT = 1241 - 497 K = 744 K
hence E = 0.0564*5*8.31*744/2 = 871.75224 J
so heat absorbed from reservoir = 871.75224 J
b. heat is rejected to the cold reservoir in step iv
as this step is isochoric too
H = E = nCvdT
dT = 800 - 320 = 480 K
so, Heat rejected to cold reservoir, H = 0.0564*5*8.31*480/2 =562.4208 J
c. during adiabatic compression ( step 1), work done on gas
W = PiVi^gamma[Vi^(1 - gamma) - Vf^(1 - gamma) ]/[1 - gamma]
gamma = 7/5 = 1.4
Pi = 100,000 Pa
Pf = 466,000 Pa
Vi = 1.5*10^-3 m^3
Vf = 0.5*10^-3 m^3
W = 206.942 J
d. work done by gas in adiabatic expansion ( step 3)
W = PiVi^gamma[Vi^(1 - gamma) - Vf^(1 - gamma) ]/[1 - gamma]
gamma = 7/5 = 1.4
Pi = 1163,000 Pa
Pf = 250,000 Pa
Vi = 0.5*10^-3 m^3
Vf = 1.5*10^-3 m^3
W = 516.9622 J
e. thermal efficiency = work done / heat absorbed = 0.593
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.