The figure below shows a Ferris wheel that rotates four times each minute. It ca
ID: 1773378 • Letter: T
Question
The figure below shows a Ferris wheel that rotates four times each minute. It carries each car around a cirde of diameter 20.0 m. What force (magnitude and direction) does the seat exert on a 41.0-kg child when the rider is halfway between top and bottom? magnitude Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N direction 798 1.76 Your r differs from the correct answer by more than 1009 measured inward from the verticalExplanation / Answer
Angular velocity w = 4 rev/min = 4* 2pi/60 rad/s
w = 0.4189 rad/s
Radius r = 20 m / 2 = 10 m
Centripetal acceleration a = w^2*r
a = 0.4189^2 x 10
a = 1.7546 m/s^2
Let force = F at angle theta below vertical.
Vertical component of F
Fcos(theta) upward.
Horizontal component of F = F sin(theta)
There is no acceleration in vertical direction.
Therefore,
Fcos(theta) = Mg -------------------(1)
Centripetal force is horizontal.
Therefore,
Fsin(theta) = Ma ------------------(2)
Dividing (2) by (1),
tan(theta) = a/g
theta = tan^-1(a/g) = tan^-1(1.7546/9.8)
theta = 10 degree
you want the angle from vertically downward, then it is 180 - 10 = 170 degree
From (1),
F = Mg/cos(theta)
F = (41 x 9.8) / cos(10)
F = 408 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.