Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormito

ID: 2289116 • Letter: A

Question

A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormitory.

(a) Neglecting air resistance, how fast is the object traveling when it strikes the ground at the end of 3.5 s? First used standard British units and then express the speed in mi/h for a familiar comparison.
convert to ft/s
convert to mi/h

(b) How far, in meters, does the object fall during the 3.5 s? Comment on how many floors the dormitory probably has. (Assume that there are 32 floors/100 m.)

convet to m

floors

Explanation / Answer

Velocity = g t = 9.8 * 3.5 = 34.3 m/s

34.3 x 3.2808 = 112.53 ft/sec

112.53 / 5280) = 0.0213 mph

--------------------------------------------------

Height of fall = v2 / 2g = 34.32 / 2g

= 60 m

31 floors

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote