A student did an experiment to calculate percent composition of a mixture potass
ID: 517724 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
No it doesn't make sense because sum of percent cant be more than 100
composition cannot be greater than 100
here given as 71 percent and 39 percent
sum = 71 + 39 = 110 which is not possible
Given
mass of hydrated salt = 2.5 g
mass of water lost = 1.1 g
Mass of anhydrous salt = 2.5 g - 1.1 g = 1.4 g Answer
three variables involved are P, V ,k where k is constant k = nRT
boyle's law PV = k
P unit is Pa
V unit is m3
k unit is J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.