A particle with a charge of 31 uC moves with a speed of 74 m/s in the positive x
ID: 2280933 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 31 uC moves with a speed of 74 m/s in the positive x direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.40 T in the positive y direction, and a component of 0.83 T in the positive z direction.
Part A:
What is the magnitude of the magnetic force on the particle?
F = ??? mN
Part B:
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive z-axis toward the negative y-axis in the yz-plane.)
? = ??? degrees
Explanation / Answer
F = q*[|v||B| sin(theta)]
F_z = 31*(10^-6)*74*0.4*sin 90 = 9.176*10^-4 N (positive z axis)
F_y = 31*(10^-6)*74*0.83*sin 90 = 1.904*10^-3 N (negative y axis)
|F| = 2.11*10^-3 N
theta = arctan ( 1.904*10^-3/9.176*10^-4 ) = 64.27 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.