A particle with a charge of 33 C moves with a speed of 73 m/s in the positive x
ID: 1401797 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 33 C moves with a speed of 73 m/s in the positive x direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.39 T in the positive y direction, and a component of 0.87 T in the positive zdirection.
Part A
What is the magnitude of the magnetic force on the particle?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive z-axis toward the negative y-axis in the yz-plane.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) Apply, F = q*(v cross B)
= 33*10^-6*( 73 i cross (0.39 j + 0.87 k) )
= 33*10^-6*( 73*0.39 k - 73*0.87 j)
= (-2.095*10^-3 j + 0.9395*10^-3 k ) N
so, |F| = sqrt(2.095^2 + 0.9395^2)*10^-3
= 2.30*10^-3 N
B) theta = tan^-1(2.095/0.9395)
= 65.85 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.