A particle that has a 8.2 microcoulumb charge moves with a velocity of magnitude
ID: 1592759 • Letter: A
Question
A particle that has a 8.2 microcoulumb charge moves with a velocity of magnitude 5.0 x 105 m/s. When the velocity points along the +x axis, the particle experiences no magnetic force, although there is a magnetic field present. The maximum possible magnetic force that the charge could experience has a magnitude of 0.68 N. Find the magnitude and direction of the magnetic field. Note that there are two possible answers for the direction of the field. Make sure you draw a diagrams indicating charges, velocities, forces, and magnetic fields.
Explanation / Answer
charge q = 8.2 x10^-6 coulumbs
velocity v = 5 x10^5 m/sec
force F= 0.68 N
when the charge is moving X-direction the maximum force will occur hen the magnetic field is perpendicular to motion
F = q vB
SO B = F/qv =0.68/4.1 = 0.168 T
and the direction is either y or z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.