A 103-turn square wire coil of area 0.0361 m 2 and L = 19.0 cm rotates about a v
ID: 2278961 • Letter: A
Question
A 103-turn square wire coil of area 0.0361 m2 and L = 19.0 cm rotates about a vertical axis at 1660 rpm, as indicated in the figure below.
The horizontal component of the Earth's magnetic field at the location of the loop is 1.69E-5 T. Calculate the maximum emf induced in the coil by the Earth's field.
Explanation / Answer
induced emf e = NABw
here W = 1660 *2pi/60 = 173.74
so e = 103* 0.0361 * 1.69*10^-5 * 173.74
e = 0.0109 volts or 10.9 mVolts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.