A 1000-turn loop of wire is connected to a 30.0 ohm resistor as shown in the fig
ID: 1287214 • Letter: A
Question
A 1000-turn loop of wire is connected to a 30.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.55 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire.
If the magnitude of the potential difference between points a and b is 15.9 V, what is the radius of the loop?
A 1000-turn loop of wire is connected to a 30.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.55 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire. If the magnitude of the potential difference between points a and b is 15.9 V, what is the radius of the loop?Explanation / Answer
here emf e = iR
so current i = emf/R
i = 15.9/30
i = 0.53 Amps
now also apply induced emf e = NAdB/dt
Area A = 15.9/(1000 * 0.55)
A = pi r^2 = 0.0289
r = 9.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.