A 1000-turn loop (radius = 0.037 m of wire is connected to a 20.0 ohm resistor a
ID: 1374485 • Letter: A
Question
A 1000-turn loop (radius = 0.037 m of wire is connected to a 20.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire.
1)What is the magnitude of the potential difference between points a and b?
2)What is the electrical energy dissipated in the resistor in 35.0 s?
A 1000-turn loop (radius = 0.037 m of wire is connected to a 20.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire. 1)What is the magnitude of the potential difference between points a and b? 2)What is the electrical energy dissipated in the resistor in 35.0 s?Explanation / Answer
Given
Number of loops N = 1000
Radius of the circle r = 0.037 m
Resistance of the wire R = 20.0 ohm
The instantaneous induction B = gt
Solution
1)
Area of cross section of the loop
A = r2
A = 3.14 x (0.037)2
A = 4.299 x 10-3 m2
Rate of change of magnetic field
dB/dt = d(gt)/dt
dB/dt = g
dB/dt = 0.25 T/s
emf induced in a loop by changing magnetic field
e = -NA(dB/dt)cos
here is the angle between area vector and the direction of magnetic field
The area vector is perpendicular to the area of the loop and directed out of the paper
The magnetic field is perpendicular to the area of the loop and directed into the paper
so = 180o
e = - 1000 x 4.299 x 10-3 x 0.25 x cos108
e = 1.075 V
2)
Power dissipated in the resistor
P = e2/R
P = 1.0752 / 20
P = 57.78 x 10-3 J/s
Energy Dissipated
E = Pt
E = 57.78 x 10-3 x 35
E = 2.02 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.