A 1000. kg roller coaster travels over a 20.0 m tall hill at 2.00 m/s. a) Later
ID: 2076360 • Letter: A
Question
A 1000. kg roller coaster travels over a 20.0 m tall hill at 2.00 m/s. a) Later it coasts over a 15.0 m tall hill. What is its highest possible speed as it crests that hill? b) Later it runs through a 10.0 m long flat section of track where mu_k = 0.300. How much mechanical energy is lost? c) If it later coasts to a stop on a third hill, how high could that hill be, if the only mechanical energy loss was in part b)? A student driving nails into a piece of wood lifts a 2.25 kg hammer 0.300 m above the and then simply drops it on the nail. If the nail is driven 0.0100 m into the wood, calculate the average force on the hammer.Explanation / Answer
Here ,
m = 1000 Kg
hi = 20 m
u = 2 m/s
a) let the speed is v
if there are no loses
using conservation of energy
initital kinetic energy + intiail potential energy = final kinetic energy + final potential energy
0.50 * 1000 * v^2 + 1000 * 9.8 * (15) = 0.50 * 1000 * 2^2 + 1000 * 9.8 * 20
solving for v
v = 10.1 m/s
the speed of roller coaster is 10.1 m/s
b)
mechanical energy lost = work done by friction
mechanical energy lost = frictional force * distance
mechanical energy lost = u * m * g * distance
mechanical energy lost = 0.30 * 1000 * 9.8 * 10
mechanical energy lost = 29400 J
c)
let the height is h
1000 * 9.8 * h + 29400 = 0.50 * 1000 * 2^2 + 1000 * 9.8 * 20
solving for h
h = 17.2 m
the height of the hill needed is 17.2 m
12)
let the average force is F
Using work energy theorum
m *g * h = F * d
2.25 * 9.8 * 0.30 = F * 0.0100
F = 661.5 N
average force acting on the hammer is 661.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.