Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he

ID: 2278938 • Letter: T

Question

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he can model the slingshot like an ideal spring, with a spring constant of 55.0 N/m. When he pulls the slingshot back 0.515 m from a non-stretched position, it just doesn't launch its payload as far as he wants. His physics professor "helps" by telling him to aim for an elastic potential energy of 22.0 Joules. Tom decides he just needs elastic bands with a higher spring constant. By what factor does Tom need to increase the spring constant to hit his potential energy goal?

Explanation / Answer

a) new spring constant

Here,

SPE = 22 J

X = 0.515 M

K = ?

We know,

SPE = 1/2*k*x^2

22 J = 1/2*k*(0.515 m)^2

k = 22 / (0.5 * 0.515^2)

k = 165.9 N/m

Now,

Factor = New k / old k

Factor = 165.9 / 55

Factor = 3

Therefore, Spring constant should be three times more.


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote