Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in ( Figure
ID: 1283523 • Letter: T
Question
Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 49.0N and Jerry pushes with a force of 32.5N
A) What is the net torque on the merry-go-round? ( I got 3.95 N*m and 122 N*m, both were wrong answers)
B) What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force?
Tom and Jerry both push on the 3.00-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 49.0N and Jerry pushes with a force of 32.5N A) What is the net torque on the merry-go-round? ( I got 3.95 N*m and 122 N*m, both were wrong answers) B) What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force?Explanation / Answer
a) torque= 1.5*49*sin 60 - 1.5*32.5*sin 80 = 15.64 Nm
b) torque = 1.5*49*sin 60 + 1.5*32.5*sin 80 = 111.66 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.