Tom and Jerry both push on the 2.90-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1
ID: 3162828 • Letter: T
Question
Tom and Jerry both push on the 2.90-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 50.0 N and Jerry pushes with a force of 37.0 N .
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1819717/7/Knight3e.ch07.p23.jpg
Part A
What is the net torque on the merry-go-round?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 without changing the magnitude of his force?
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1819717/7/Knight3e.ch07.p23.jpg
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part A
What is the net torque on the merry-go-round?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 without changing the magnitude of his force?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
ANONYMOUS-1990 PLEASE DON'T ANSWER. ANSWER IT IS NOT -54
Explanation / Answer
here,
diameter , d = 2.9 m
radius , r = 1.45 m
Ft = 50 N , Fj = 37 N
a)
the net torque on the merry-go-round , T = Ft * sin(60) * r - Ft * sin(80) * r
T = 1.45 * ( 50 * sin(60) - 37 * sin(80)) N.m
T = 9.95 N.m
the net torque is 9.95 N.m counterclockwise
b)
the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180 degree without changing the magnitude of his force , T' = Ft * sin(60) * r + Ft * sin(80) * r
T' = 1.45 * ( 50 * sin(60) + 37 * sin(80)) N.m
T = 115.6 N.m
the net torque is 115.6 N.m counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.