A crate of mass 58 kg is attached to one end of a string, and the other end of t
ID: 2275774 • Letter: A
Question
A crate of mass 58 kg is attached to one end of a string, and the other end of the string runs over a pulley and is held by a person as in the figure below. If the person pulls with a force of 87 N, what is the crate's acceleration? (Assume that upward is the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.)
A crate of mass 58 kg is attached to one end of a string, and the other end of the string runs over a pulley and is held by a person as in the figure below. If the person pulls with a force of 87 N, what is the crate's acceleration? (Assume that upward is the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
t-87=ma........(1)
t-58*9.8=58*a
t=58(9.8+a)
-87+58(9.8+a)=(87/9.8)*a
49.1224a=-481.4
a=-09.8
i have taken upward as positive.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.