A crate of mass 10.0 kg is pulled up arough incline with an initial speed of 1.5
ID: 1743071 • Letter: A
Question
A crate of mass 10.0 kg is pulled up arough incline with an initial speed of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline, which makes anangle of 20.0° with thehorizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and thecrate is pulled 5.00 m. (a) How much work is done by the gravitationalforce on the crate?(b) Determine the increase in internal energy of the crate-inclinesystem due friction.
(c) How much work is done by the 100 Nforce on the crate?
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
(e) What is the speed of the crate after being pulled 5.00 m?
(a) How much work is done by the gravitationalforce on the crate?
(b) Determine the increase in internal energy of the crate-inclinesystem due friction.
(c) How much work is done by the 100 Nforce on the crate?
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
(e) What is the speed of the crate after being pulled 5.00 m?
Explanation / Answer
a. W=mgsin*d W=10*9.8sin20*5 W=167.58J b. W=fr*d W=kmgcos*d W=0.4*10*9.8*cos20*5J c. 100-(mgsin+kmgcos)=ma W=ma*d J d. KE=ma*d e. v2-u2=2as v2-0=2*a*5 v=10a Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.