A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 2176614 • Letter: A
Question
A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.60 m/s. The pulling force is 102 N parallel to the incline, which makes an angle of 19.6 degree with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 5.02 m. How much work is done by the gravitational force on the crate? J Determine the increase in internal energy of the crate-incline system owing to friction. J How much work is done by the 102-N force on the crate? J What is the change in kinetic energy of the crate? J What is the speed of the crate after being pulled 5.02 m? m/sExplanation / Answer
a) mglsin? =10.2*9.8*5.02sin19.6=168.33J b) µmgcos?*l = 189.09J c) 102*5.02=512.04J d) 512.04-189.09-168.33=154.62J e)5.734 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.