Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A crate of mass 5kg is pushed up a rough incline by means of a horizontal pushin

ID: 1881268 • Letter: A

Question

A crate of mass 5kg is pushed up a rough incline by means of a horizontal pushing force of constant magnitude 50N. The incline makes an angle 30° with respect to the horizontal and has a coefficient of kinetic friction 0.2 with the surface of the crate. The crate moves a distance 3m along the incline. Find

a) the work done on the crate by gravity.
b) the work done on the crate by the pushing force.
c) the work done on the crate by the normal force.
d) the work done on the crate by friction.
e) the final speed of the crate if the crate started from rest.

[ Please use a starting equation with all steps included ]

1. A crate of mass 5kg is pushed up a rough incline by means of a horizontal pushing force of constant magnitude 50N. The incline makes an angle 30 with respect to the horizontal and has a coefficient of kinetic friction 0.2 with the surface of the crate. The crate moves a distance 3m along the incline. Find a) the work done on the crate by gravity. b) the work done on the crate by the pushing force. c) the work done on the crate by the normal force. d) the work done on the crate by friction e) the final speed of the crate if the crate started from rest. Fx (N)

Explanation / Answer

here,

mass of crate , m = 5 kg

constant force , F = 50 N

theta = 30 degree

uk = 0.2

s = 3 m

a)

the work done on the crate by gravity , Wg = m * g * sin(theta) * s * cos(180)

Wg = 5 * 9.81 * sin(30) * 3 * (-1)

Wg = - 73.5 J

b)

the work done on the crate by the pushing force , Wf = F * s

Wf = 50 * 3 J = 150 J

c)

the work done on the crate by the normal force , Wn = N * s * cos(90) = 0 J

d)

the work done on the crate by friction , Wff = uk * m * g * cos(theta) * s * cos(180)

Wff = 0.2 * 5 * 9.81 * cos(30)*3 * ( -1) J

Wff = - 25.4 J

e)

let the final speed be v

using work energy theorm

work done = kinetic energy gained

Wf + Wg + Wn + Wff = 0.5 * m * (v^2 - 0^2)

- 73.5 + 150 + 0 - 25.4 = 0.5 * 5 * v^2

solving for v

v = 4.52 m/s

the final speed is 4.52 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote