A large boulder rests on a cliff 525 m above a small village in such a position
ID: 2273723 • Letter: A
Question
A large boulder rests on a cliff 525 m above a small village in such a position that, if it should slide off, it would fall in the middle of the pond. The pond lies 100 m from the base of the cliff and has a width of 150 m.
Here the link to the image: http://s16.postimg.org/neiqu37x1/village.gif
In the figure shown above, the angle ? is 40°.
What is the initial speed of the boulder as it leaves the cliff?
I'm confused as to how your suppose to find the intial velocity when you don't know L=?m. Any pointer or help is greatly appreciated.
A large boulder rests on a cliff 525 m above a small village in such a position that, if it should slide off, it would fall in the middle of the pond. The pond lies 100 m from the base of the cliff and has a width of 150 m. In the figure shown above, the angle ? is 40degree. What is the initial speed of the boulder as it leaves the cliff? I'm confused as to how your suppose to find the intial velocity when you don't know L=?m. Any pointer or help is greatly appreciated.Explanation / Answer
Let initial speed=U
Ux=Ucos40; Uy=Usin40.
let time taken by it to fell into lake=t
distance travelled in x-direction=100+150/2=100+75=175m.
distance travelled in y-direction=525m.
So, in x-direction,
Ucos40*t=175m or t=175/Ucos40.
in y-direction,
Usin40*t + 0.5gt^2=525.
substituting value of t in this eqn
175tan40+0.5*9.8*(175/Ucos40)^2=525.
solving this we have U=26m/s.
hence speed=26m/s.
So,it can be found without knowing L.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.