A large asteroid of mass 87900 kg is at rest far away from any planets or stars.
ID: 2221532 • Letter: A
Question
A large asteroid of mass 87900 kg is at rest far away from any planets or stars. A much smaller asteroid, of mass 9.0 times 102 kg, is in a circular orbit about the first at a distance of 366 meters as a result of their mutual gravitational attraction. What is the speed of the second asteroid? Now suppose that the first and second asteroids carry charges of +3.68 C and -3.68 C, respectively. How fast would the second asteroid have to be moving in order to occupy the same circular orbit as before?Explanation / Answer
a)for gravity we have
GMm/r2= mv2/r where M=87900kg and m=900kg
r=366meter G=6.673*10^(-11)
so we get v=(GM/r)
=1.26*10^(-4) m/s
b) k*q2/r2= mv2/r as electrodynamic force is much greater than gravitational force
where k=9*10^(9), q=3.68
substituting we get v=(k*q2/mr)
=608.28 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.