Sand moves without slipping at 6.0 m/s down a conveyer that is tilted at 15. The
ID: 2273202 • Letter: S
Question
Sand moves without slipping at 6.0 m/s down a conveyer that is tilted at 15. The sand enters a pipe h= 4.3m below the end of the conveyer belt, as shown in the figure (Figure 1) . What is the horizontal distance between the conveyer belt and the pipe?
Sand moves without slipping at 6.0 m/s down a conveyer that is tilted at 15. The sand enters a pipe h= 4.3m below the end of the conveyer belt, as shown in the figure (Figure 1) . What is the horizontal distance between the conveyer belt and the pipe? no title providedExplanation / Answer
Uy=6sin15=1.553m/s. Ux=5.8 m/s.
d=Ux*t
h=Uy*t + 0.5gt^2
So t=d/Ux.
putting this in other equation
h=dUy/Ux + 0.5g(d/Ux)^2
putting values and solving for d
we hav d=4.59 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.