Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

San Mateo Company had the following account balances at before recording bad deb

ID: 2600622 • Letter: S

Question

San Mateo Company had the following account balances at before recording bad debt expense for the year. 12/31/16 accounts receivable allowance for uncollectible accounts credit sales for 2016 $1,050,000 debit balance 8,000 debit balance $2,100,000 San Mateo is considering the following approaches for estimated bad debt expense for 2016: based on 2% of credit sales based on 5% of year end accounts receivable 6.What amount will San Mateo charge to bad debt expense at the end of 2016 under each method? Income Statement approach? Balance Sheet Approach? . What is the net realizable value of San Mateo's account recievable under the Income Statement

Explanation / Answer

6 Income statement approach = 2100000*2% = $42000 Balance sheet approach = (1050000*5%)+8000= 60500 7 Net realizable value = 1050000-42000+8000= 1016000 8 Net realizable value = 1050000-(1050000*5%)= 997500

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote