San Mateo Healthcare had an equity balance of $1.38 million at the beginning of
ID: 2383870 • Letter: S
Question
San Mateo Healthcare had an equity balance of $1.38 million at the beginning of the year. At the end of the year, its equity balance was $1.98 million. A.) Assume that San Mateo is a not-for-profit organization. What was its net income for the period? B.) Now assume that San Mateo is an investor-owned business. Assuming zero dividends, what was San Mateo's net income? Assuming $200,000 in dividends, what was its net income? Assuming $200,000 in dividends and $300,000 in additional stock sales, what was San Mateo's net income?
Explanation / Answer
1. Net income $600,000. (1.98 million-1.38 million)
2.
Zero Dividend: Net Income = $600,000
Dividend = 200000,
Net Income = $600,000 + $200,000 = $800,000
Dividend = 200000, additional stock sales = $300,000
Net Income = $600,000+$200,000+$300,000 = $1,100,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.