Figure 20-27 shows a reversible cycle through which 1.00 mol of a monatomic idea
ID: 2271201 • Letter: F
Question
Figure 20-27 shows a reversible cycle through which 1.00 mol of a monatomic ideal gas is taken. Assume that p = 2.05p0, V = 2.68V0, p0 = 1.62
shows a reversible cycle through which 1.00 mol of a monatomic ideal gas is taken. Assume that p = 2.05p0, V = 2.68V0, p0 = 1.62 times 105 Pa, and V0 = 0.0220 m3. Calculate (a) the work done during the cycle, (b) the energy added as heat during stroke abc, and (c) the efficiency of the cycle. (d) What is the efficiency of a Carnot engine operating between the highest and lowest temperatures that occur in the cycle? (e) Is this greater than or less than the efficiency calculated in (c)?Explanation / Answer
the work done during the process is
W = P x V
the energy added as heat is
Q = n x R x T
where n = 1.00 mol,R = 8.314 J/mol/K and T is temperature of gas in Kelvin
the efficiency of the cycle is
N = (W/Q)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.