Figure 2 (left) shows the pendulum inside Marty’s clock, which consists of a mas
ID: 1371253 • Letter: F
Question
Figure 2 (left) shows the pendulum inside Marty’s clock, which consists of a massless rod, and a copper cube with side length 0.03 m. A clock should make one cycle in exactly two seconds - a ”tick” and a ”tock” - but his clock runs slow. Use g = 9.81 m/s 2 . (a) How much time does his clock lose per day? (b) He figured he can fix this by adding a thin copper plate on top of the cube, as in Figure 2 (right). Find h, the thickness of the plate needed, assuming the plate has the same cross-sectional area as the copper cube.
0.9960 m 0.03 mExplanation / Answer
T = 2*pi*(L/g)
L = 0.996
T = 2*pi*sqrt(0.996/9.81)
T = 2.002 s
loss = 2.002-2 = 0.002 s
(b)
for T' = 2
2 = 2*pi*sqrt(L'/9.81)
L' = 0.994 m
h = L-L' = 0.996-0.994 = 0.002 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.