The system shown in the figure is in static equilibrium. The rod of length L = 3
ID: 2264313 • Letter: T
Question
The system shown in the figure is in static equilibrium. The rod of length L=3.31m and mass M=10.63kg is held in an upright position. The top of the rod is tied to a fixed vertical surface by a string, and a force F is applied at the midpoint of the rod. The coefficient of static friction between the rod and the horizontal surface is ?s=0.251 . What is the maximum force, F , that can be applied and have the rod remain in static equilibrium?
The system shown in the figure is in static equilibrium. The rod of length L=3.31m and mass M=10.63kg is held in an upright position. The top of the rod is tied to a fixed vertical surface by a string, and a force F is applied at the midpoint of the rod. The coefficient of static friction between the rod and the horizontal surface is ?s=0.251 . What is the maximum force, F , that can be applied and have the rod remain in static equilibrium?Explanation / Answer
maximum frictional force= ms*mg=0.251*10.63*9.8=26.147 N
lets assume the Tension in the wire be T
now for equilibrium
moment about the mid point shold be Zero
==> T*L/2= 26.147*L/2
==> T=26.147 N
by force balane
F=T+frictional force
==> Maximum force = 2*26.147=52.294 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.