The system shown in the figure is in equilibrium. A 15 kg mass in on the table.
ID: 1731604 • Letter: T
Question
The system shown in the figure is in equilibrium. A 15 kg mass in on the table. A string attached to the knot and the ceiling makes an angle of 54 degrees with the horizontal. The system shown in the figure is in equilibrium. A 15 kg mass in on the table. A string attached to the knot and the ceiling makes an angle of 54 degrees with the horizontal. 017 10.0 points The system shown in the figure is in equilib- rium. A 15 kg mass is on the table. A string attached to the knot and the ceiling makes an angle of 54° with the horizontal. The coeff cient of the static friction between the 15 kg mass and the surface on which it rests is 0.33.Explanation / Answer
here,
m1 = 15 kg
theta = 54 degree
u = 0.33
let the tension in the string be T
equating the force horizontally
u * m1 * g = T * cos(theta)
0.33 * 15 * 9.81 = T * cos(54)
solving for T
T = 82.6 N
equating the forces vertically
m * g = T * sin(theta)
m * 9.81 = 82.6 * sin(54)
solving for m
m = 6.81 kg
the hanging mass m is 6.81 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.