The system consists of two moles of molecular oxygen, O 2 (g), contained in a di
ID: 780114 • Letter: T
Question
The system consists of two moles of molecular oxygen, O2(g), contained in
a diathermic cylinder sealed from the surroundings by a piston, whose position is
locked. In the initial state the gas and cylinder are at a temperature of 278 K and
pressure of 1.00 atm. The process consists of heating the gas cylinder to 328 K at
constant volume.
Calculate Dand DH. If you have sufficient information to calculate q and w, do so. The
molar heat capacity at constant pressure for O2(g) is CP,m O =29.38 J/K.mol. Assume ideal gas behavior.
Explanation / Answer
constant volume,
so
W= 0
now,
using ideal gas behaiviour.
P/T = constant
1/278 = P/328
P = 1.1798 atm
Dh = Cp delta T
Dh = 29.38*(328-278)
Dh = 1469
)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.