The system consists of two moles of molecular oxygen, O 2 (g), contained in a di
ID: 780116 • Letter: T
Question
The system consists of two moles of molecular oxygen, O2(g), contained in
a diathermic cylinder sealed from the surroundings by a piston. In the initial state the
gas and cylinder are at a temperature of 278 K and pressure of 1.00 atm. The process
consists of heating the gas cylinder to 328 K under conditions where neither the
pressure, nor the volume is constant (Imagine for instance that the piston gets stuck
sometimes during the heating). In the final state the gas pressure is 1.08 atm.
Calculate DU and DH. If you have sufficient information to calculate q and w, do so. The
molar heat capacity at constant pressure for O2(g) is CP,m O = 29.38 J/K.mol. Assume ideal
gas behavior.
Explanation / Answer
Cp = 29.38
Cp - Cv = R = 8.3
Cv = 21.08
dT =328 - 278 = 50
DU = n Cv dT = 2*21.08*50 = 2108 J
DH = DU + D(PV)
by ideal gas equation PV = nRT
DH = DU + D(nRT)
= DU + nR dT
= nCv dT + nR dt
= n(Cv + R) dT
= n( Cp) dT
= 2*29.38*50 = 2938 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.