The system consists of two moles of molecular oxygen, O2(g), contained in a diat
ID: 1655393 • Letter: T
Question
The system consists of two moles of molecular oxygen, O2(g), contained in a diathermic cylinder sealed from the surroundings by a piston. In the initial state, the gas and cylinder are at a temperature of 278.104 K and pressure of 1.00 atm. The process consists of heating the gas cylinder to 311.798 K under conditions where neither the pressure, nor the volume are constant (Imagine for instance that the piston gets stuck during the heating). In the final state, the gas pressure is 1.04 atm. The molar heat capacity at constant pressure for O2(g) is CP,mo = 29.38 J/K.mol. Assume ideal gas behavior. Calculate H and U for this process and report the quantity H - U in Joules.
Show all work
Explanation / Answer
Cp = 29.38
Cp - Cv = R = 8.3
Cv = 21.08
dT =311.798 - 278.104 = 33.694
DU = n *Cv* dT = 2*21.08* 33.69 = 1420.37 J
DH = n( Cp) dT
DH = 2*29.38*33.69 = 1979.62 J
DH -DU = 1979.62 - 1420.37 = 559.25 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.