A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2262300 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 445-mile trip in a typical midsize car produces about 2.89 x 109 J of energy. How fast would a 8.26-kg flywheel with a radius of 0.331 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
to balance energy
Kinetic energy =2.89*10^9
1/2 * I *w^2=2.89 * 10^9
As I =mr^2/2
By substituting the values
we get w=1.13021 * 10^5 rad/s
w=1.07928 * 10^6 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.