A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1458213 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 223-mile trip in a typical midsize car produces about 4.88 x 109 J of energy. How fast would a 15.6-kg flywheel with a radius of 0.584 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min. I feel like I have tried every equation possible and cannot seem to get the correct answer. The answer I keep getting is 5708937 and this is incorrect. Someone please help me out. Thanks in advance.
Explanation / Answer
moment of inertia of disk = 0.5 * mass * radius^2
moment of inertia of disk = 0.5 * 15.6 * 0.584^2
moment of inertia of disk = 2.66 kg.m^2
by conseration of energy
initial energy = final energy
4.88 * 10^9 = 0.5 * 2.66 * w^2
angular speed w = 60573.6983 rad/sec or 578436.21 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.