A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1476129 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 440-mile trip in a typical midsize car produces about 2.97 x 109 J of energy. How fast would a 17.2-kg flywheel with a radius of 0.207 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
rotational energy = 0.5 * I * w^2
0.5 * 17.2*0.207^2 / 2 * w^2 = 2.97*10^9
w= 126961.969679 rad/s
= 1212397.5049311374 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.