A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1497698 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 197-mile trip in a typical midsize car produces about 2.41 x 109 J of energy. How fast would a 40.3-kg flywheel with a radius of 0.303 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Given
KE = 2.41*10^9 J
m = 40.3 kg
R = 0.303 m
let w is the nagular speed of the fly wheel to store the given amount of energy.
Apply, KE = (1/2)*I*w^2 (here I is moment of inertia of flywheel)
==> w = sqrt(2*KE/I)
= sqrt(2*KE/(0.5*M*R^2))
= sqrt(4*KE/(M*R^2))
= sqrt(4*2.41*10^9/(40.3*0.303^2))
= 51044 rad/s
= 51044*60/(2*pi)
= 4.87*10^5 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.