A 62-kg water skier is being pulled by a nylon (Young\'s modulus 3.7 x 10 9 N/m
ID: 2259788 • Letter: A
Question
A 62-kg water skier is being pulled by a nylon (Young's modulus 3.7 x 109N/m2) tow rope that is attached to a boat. The unstretched length of the rope is 10 m and its cross-section area is 2.2 x 10-5m2. As the skier moves, a resistive force (due to the water) of magnitude 190 N acts on her; this force is directed opposite to her motion. What is the change in length of the rope when the skier has an acceleration whose magnitude is 0.49 m/s2?
HINT: Draw a free body diagram of the skier and use Newton's second law to find the tension in the rope.
Explanation / Answer
Force = ma + Resistance from water = 220.38 N
= Y A delta/L = 3.7 e9 x 2.2 e-5 x delta / 10
elongation = 27 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.