A 600 g particle moving along the x -axis experiences the force shown in the fig
ID: 1425020 • Letter: A
Question
A 600 g particle moving along the x-axis experiences the force shown in the figure(Figure 1) . The particle's velocity is 1.0 m/s at x=0m.
Part A
What is its velocity at x=1m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is its velocity at x=2m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is its velocity at x=3m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
F, (N) 15 10 01 x (m)Explanation / Answer
work = change in KE
integral F.dX = change in KE
1/2*1*(10+15) = 1/2*0.6*(V^2-1^2) ( integral F.dX = area of F vs X )
=> V = 6.53 m/s
b) 1/2*2*(5+15) = 1/2*0.6*(V^2-1^2)
=> V = 8.22 m/s
c)
1/2*3*(15) = 1/2*0.6*(V^2-1^2)
=> V = 8.71 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.