A 600 MW coal-fired power plant has an overall thermal efficiency of 38%. It is
ID: 2993732 • Letter: A
Question
A 600 MW coal-fired power plant has an overall thermal efficiency of 38%. It is burning coal that has a heating value of 12,000 Btu/lb, an ash content of 5%, a sulfur content of 3.0%, and a CO2 emission factor of 220lb/million Btu. Calculate the heat emitted to the environment (Btu/sec), the coal feed rate (tons/day), the degree (%) of sulfur dioxide control needed to meet an emission standard of 0.15 lb SO2/million Btu of heat input, and the CO2 emission rate (metric tons/day).
I know that the heat emitted in Btu/seconds = 927,865 Btu/second and that the feed rate is 5805 tons/day however I am having trouble with the SO2 content and the COs emission rate.
Explanation / Answer
600 megawatts =
568 690.272 btu / second
thermal eficiency=work done/Heat supllied
0.38=568690.272/Heat supplied
Heat supplied=1496553.35btu /s
heat emmitted to the atmosphere=heat supplied -work done=(1496553.35-568690.272)=927863.1 btu/s
feed rate=(1496553.35)/12000=124.71 lb/s =10775184.1056 lb/day=5 387.472 ton / day
sulphur content released=(0.03*124.71)/(1.496553)=2.5 lb SO2/million Btu of heat input
so
the degree (%) of sulfur dioxide control needed to meet an emission standard=(2.5/0.15)*100=1666.67 %
the CO2 emission rate=220*(1.496553) =329.241 lb/s =12 903.0802 metric ton / day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.