A 62-kg astronaut is in space, far from any objects that would exert a significa
ID: 2061806 • Letter: A
Question
A 62-kg astronaut is in space, far from any objects that would exert a significant gravitational force on him. He would like to move toward his spaceship, but his jet pack is not functioning. He throws a 720-g socket wrench with a velocity of 5 m/s in a direction away from the ship. After 0.50 s, he throws an 800 g spanner in the same direction with a speed of 8 m/s. After another 9.90 s, he throws a mallet with a speed of 6 m/s in the same direction. The mallet has a mass of 1195 g. How fast is the astronaut moving after he throws the mallet?Explanation / Answer
momentum he gained by throwing 720g socket = .720*5 = 3.6kgm/s momentum he gained by throwing 800g spanner = .800*8 = 6.4kgm/s momentum he gained by throwing 1195g mallet = 1.195*6 = 7.17 total momentum gain = 3.6+6.4+7.17 = 17.17 his momentum = 62*v = 17.17 v = .277m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.