A 18 k g crate is placed on a horizontal conveyor belt. The materials are such t
ID: 2258512 • Letter: A
Question
A 18kg crate is placed on a horizontal conveyor belt. The materials are such that ?s = 0.43 and ?k= 0.28.
Draw a free-body diagram showing all the forces on the crate if the conveyer belt runs to the right at constant speed.
Draw a free-body diagram showing all the forces on the crate if the conveyer belt is speeding up to the right.
What is the maximum acceleration the belt can have without the crate slipping?
If acceleration of the belt exceeds the value determined in part A, what is the acceleration of the crate?
Explanation / Answer
accelaration = mues*g = 0.43*9.8 = 4.214m/s^2
b) a = muek*g = 2.744 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.