A 17.0-g sample of HF is dissolved in water to give 200. mL of solution. The con
ID: 1025884 • Letter: A
Question
A 17.0-g sample of HF is dissolved in water to give 200. mL of solution. The concentration of the solution is: Select one: a. 0.17 M b. 8.5 M c. 4.2 M d. 0.85 M e. 0.09 M A 17.0-g sample of HF is dissolved in water to give 200. mL of solution. The concentration of the solution is: Select one: a. 0.17 M b. 8.5 M c. 4.2 M d. 0.85 M e. 0.09 M A 17.0-g sample of HF is dissolved in water to give 200. mL of solution. The concentration of the solution is: Select one: a. 0.17 M b. 8.5 M c. 4.2 M d. 0.85 M e. 0.09 MExplanation / Answer
Molar mass of HF=20.01g/mol
Mole=17/20.01=0.85 mole hf
Concentration= mole/volume in litre
Volume=0.2 litre
Concentration=0.85/0.2= 4.2 M
Answer C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.