A 160-g metal container, insulated on the outside, holds 80 g of water in therma
ID: 1489697 • Letter: A
Question
A 160-g metal container, insulated on the outside, holds 80 g of water in thermal equilibrium at 22.00°C. A 15-g ice cube, at the melting point, is dropped into the water, and when thermal equilibrium is reached the temperature is 15.00°C. Assume there is no heat exchange with the surroundings. For water, the specific heat is 4190 J/kg·K and the heat of fusion is 3.34 × 105 J/kg. The specific heat for the metal is closest to:
A. 4820 J/Kj*k
B. 3220 J/Kj*k
C. 3820 J/Kj*k
D. 2220 J/Kj*k
E. 4320 J/Kj*k
Please show all work and specify which answer choice is the correct one. Please do not present an answer that is not one of the choices.Thank you!!!!
Explanation / Answer
Heat gain by ice = m*Lf + m*C*delta T = 15*334 + 15*4.190*15 = 5010 + 942.75 = 5952.75
Heat lost by metal and water = mass of metal*specific heat + mass of metal * specific heat of water)* change in temperature
5952.75 = (160*C + 80*4.190)*7
5952.75 / 7 = 160*C + 335.2
850.39 = 160*C + 335.2
160*C = 515.19
C = 3.22
specific heat of metal = 3220 J/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.